فلسفه جالب حلقه ازدواج | تشریفات مجالس و خدمات مجالس پازل

نوشته شده توسط: تشریفات مجالس پازل
3 سال قبل
647 بازدید
0

در این مقاله می خواهیم در مورد چگونگی و چرایی فلسفه حلفه ازدواج در تشریفات عروسی صحبت کنیم. و به بررسی موضوعاتی ازاین قبیل بپردازیم: حلقه ازدواج از کجا آمده، در گذشته به چه شکل بوده، چرا در انگشت چهارم در دست چپ انداخته میشود و اصلا را دایره ای شکل است.

حلقه ازدواج در تشریفات عروسی و ازدواج یکی از رسومی است که در تمام فرهنگ ها و ملت ها جاری است. ازدواج در بین تمام ملت ها نشانه تأهل و تعهد است که این امر ریشه ای خیلی قدیمی دارد، حتی خیلی قبل از اسلام. این که چه زن، چه مرد، به ازدواج تن می دهد، یه این معنی است که به همسر خود ضمانت وفاداری میدهد. یک اصلا خیلی مهم در ازدواج همین تعهد و وفاداری است وکه نماد این اصل ارزشمند حلقه ازدواج است که همیشه برای زن و مرد یادآور این اصل مهم و باارزش باشد.

ریشه به وجود آمدن حلقه ازدواج:

حلقه ازدواج  نزدیک 5000 سال پیش در مصر اختراع شد و بعد از ان کم کم به مسیحی ها و بعد در تمام فرهنگ ها و ملت ها فراگیر شد و جزئی جدانشدنی از تشریفات عروسی و ازدواج شد.
نکته ای جالب: حلقه ای از جنس طلا و یا مس در انگشت سوم دست چپ مومیان مصر باستان که قدمتی تقریبا 4800 ساله دارند، پیدا شد که قدیمی ترین کشف حلقه ازدواج بوده است.
 

ویژگی های حلقه ازدواج در تشریفات عروسی و ازدواج به شرح زیر است: 

– انداخته شدن حلقه ازدواج در انگشت چهارم 
– جنس طلای حلقه ازدواج 
– شکل دایره ای حلقه ازدواج
– انداخته شدن حلقه ازدواج در دست چپ 
خب در این قسمت در موزد هریک از این ویژگی ها میخواهیم صحبت کرده و به بررسی کامل این ویژگی ها بپردازیم که چرا این ویژگی ها به وجود آمده است.

-چرا حلقه ازدواج را در انگشت چهارم می اندازند؟

دلیل این که حلقه ازدواج را در انگشت چهارم می اندازند، داستانی جالب و زیبا دارد:
در مصر باستان عقیده ای وجود داشته مبنی بر این که رگی مستقیم به قلب از انگشت چهارم وجود دارد که البته این عقیده تا هنوز وجود دارد و به همین دلیل به این انگشت، انگشت عشق میگویند.
عقیده چینی ها نیز خیلی جالبی است که به شرح زیر است:

کف هر دو دست را به هم چسبانده و انگشت سوم (انگشت میانی) را خم کرده و پشت به پشت هم چسبانده و بقیه انگشتان را به صورت ایستاده نوکشان را بهم چسبانده و سعی کنید تک تک انگشتان را به جز انگشت میانی از هم جدا کنید. با این کار به این موضوع پی خواهید برد که همه انگشتان از هم جدا میشوند به جز انگشت های چهارم، که هر چقدر تلاش کنید این دو انگشت از هم جدا نمیشوند. 

چینی ها در این مورد هر کدام از این انگشت ها را نشانه افراد مشخصی میداند که به این ترتیب است:

 انگشت شست : نشانه والدین

 انگشت اشاره : نشانه خواهران و برادران

انگشت چهارم:  نشانه ازدواج

 انگشت کوچک : نشانه فرزندان 

چینی ها بر این اعتقادند که در این آزمایش با جدا شدن همه انگشتان  به جز انگشت چهارم به این پی میبریم که تمام افراد خانواده روزی ما را ترک خواهند کرد جز زن و شوهری که یک عمر برای هم خواهند ماند.

– شکل دایره ای حلقه ازدواج به چه معنا است؟

دایره شکلی بی انتهاست و این شکل در حلقه ازدواج حکمتش این است که عشق و علاقه زن و شوهر پایانی ندارد و بی انتهاست.

– چرا جنس این حلقه از طلا است؟

فلز طلا، به عنوان فلزی پاک و با ماندگاری بسیار طولانی شناخته شده است و طلا بودن جنس حلقه ازدواج بیانگر پاک و ماندگار بودن عشقی است که بین زن و شوهر جاری است. 

 

ناگفته نماند که برای مردها منع استفاده از طلا وجود دارد که این منع دلایل ثابت شده علمی دارد، که البته حکم شرعی نیزبا این ممنوعیت مطابقت دارد. که بهتر است بنا به این دلیل مردان از جنسی که به طلا نزدیک است استفاده کنند که پلاتین مشخصاتی نزدیک به طلا را دارد که البته کمی گرانتر نیز است.

– دلیل اینکه حلقه ازدواج را در دست چپ می اندازند چیست؟

همانطور که در مورد انگشت عشق گفتیم، این باور که رگی مستقیم از قلب از انگشت چهارم در دست چپ میگذرد، انگشت چهارم دست چپ را برای انداختن حلقه ازدواج انتخاب کرده اند.

که البته باید در مورد این فرهنگ گفت که در همه کشورها و فرهنگ ها یکی نیست. 

یونانیان باستان بر این عقیده بودند که دست چپ غیر قابل اعتماد و ناپاک است و ترجیحشان به دست راست بود.

بعضی از افرادی که دست چپ هستند راحت ترند حلقه در دست راستشان باشد و بالعکس. 

این را بدانید که در دست راست یا چپ بودن این حلقه اهمیتی ندارد بلکه خود بودن آن مهم است که نشانه متعهد بودن شخص به همسرش است.

یک نکته جالب در مورد کسانی که فراموش میکنند حلقه شان را بیندازند!

بخاطر بچه هایتان هم که شده حلقه تان را به دست کنید!

دکتر اندرو هارل، روانشناسی اجتماعی از دانشگاه آلبرتای کانادا، میگوید: کسانی که حلقه ازدواجشان را به دست نمی‌کنند در مقایسه با کسانی که آن را همیشه در دست می‌کنند، بچه‌هایشان را بیشتر فراموش می‌کنند. او می‌گوید: افرادی که فراموش میکنند حلقه به دست کنند، فراموشکارترین والدین برای فرزندانشان هستند.

یکی دیگر از خدمات عروسیخرید حلقه ازدواج است که باید قبل از برگزاری تشریفات مجالس عروسی تهیه شود. تشریفات مجالس پازل ، آماده پذیرایی از مهمانان تشریفات عروسی عروس و داماد های عزیز میباشد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه تماس با ما مراجعه نموده و با ما تماس بگیرید.


 0
برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.